معرفی وبلاگ
داستانهای زیبای حجاب - داستانهای مذهبی - آثار احترام به پدر و مادر - دختر 8 ساله در دام جوان شيطان صفت - مار در دهان مادر - صداقت آمریکایی - خیانت همسر - ای کاش شهر دار غیرت داشت سامانه پیامکی وبلاگ حجاب زینبی و جنگ نرم آماده دریافت انتقادات و پیشنهادات شما می باشد. در ضمن اگر مایل به دریافت پیامک های مذهبی رایگان هستید نام خود را به سامانه ارسال نمایید 50002666100037
دسته
http://ghods16.blogfa.com/
hejabezeynabi@mihanblog.com
حجاب
آرشیو
آمار وبلاگ
Rss
طراح قالب
GraphistThem272


بخشهاي قابل توجه اين مجموعه به زماني مربوط مي شود كه بيست سال از اين وقايعمي گذرد و همه بچه ها بزرگ شده اند. پدر باران از زندان بازمي گردد و خواهر زاده اش، دختر خويش را به جاي باران به او معرفي مي كند

كارشناسانرسانه و ارتباطات، همواره از نقش تلويزيون در فرهنگ سازي و انتقال پيام هاي آموزنده به مخاطبان، سخن مي گويند. اما اينكه الگوهاي تاثيرگذاري در جهت انتقال پيام هاي سازنده به مخاطبان ارائه شوند، موضوع مهمي است كه بايدمورد توجه توليد كنندگان متون تلويزيوني قرار گيرد.

اواي باران

بيترديد نحوه نمايش ارتباطات موجود ميان افراد در يك مجموعه تلويزيوني، مي تواند بر مخاطبان زيادي در همه اقشار و گروه هاي سني، اثرگذار باشد. بنابراين لازم است با قدري تامل به اين روابط نگاه شود و بازخوردهاي احتمالي آن هم در نظر گرفته شود و جوانب احتياط رعايت شود.

مجموعه تلويزيوني "آواي باران" مدتي است كه از شبكه سوم سيما به طور شبانه پخش مي شود. اين مجموعه نمايش قصه زندگي دختري به نام باران است كه در كودكي مادرشرا از دست مي دهد و پدرش بر اثر يك اتفاق به زندان مي رود و او را به دست خواهرزاده اش مي سپارد و باران به خاطر سوء رفتارهاي آنها از خانه مي گريزدو در دام فردي گرفتار مي شود كه عده اي از كودكان فقير را براي گدايي اجيركرده و از اين طريق كسب درآمد مي كند.


بخش های قابل توجه این مجموعه به زمانی مربوط می شود که بیست سال از این وقایع می گذرد و همه بچه ها بزرگ شده اند. پدر باران از زندان بازمی گردد و خواهر زاده اش، دختر خویش را به جای باران به او معرفی می کند.

به هر حال آنچه مسلم این است که پرداختن به چنین موضوعاتی بسیار خوب است اما بلد کردن و پررنگ کردن روابط و گفتگوهای منفی، اقدام درستی نیست. می توان به گونه معتدل تری به این موضوعات پرداخت تا نسبت به اثرگذاری آن هم اطمینان بیشتری حاصل کرد

پسر آنها فرید، هم بزرگ شده و از آن طرف باران را می بینیم که به دختری جسور و خودکفا تبدیل شده و ادبیات سخن گفتن او به ادبیاتی چاله میدانی شبیه است که در تقابل با افراد مختلف از این ادبیات سخیف که گه گاه با به کارگیری کلمات نامناسب همراه است، استفاده می کند. دختری که گویا سختیها موجب شده تا یاد بگیرد که باید برای همه شاخ و شونه بکشد تا بتواند خود را اثبات کند. او هیچ ترسی از مردان ندارد و حتی برای آنها چاقو می کشد و تهدیدشان می کند.

اوای باران

متاسفانه این بخش های سریال، حاوی بدآموزی های متعددی برای مخاطبان و خصوصا نوجوانان می باشد. آنچه مشخص است طرح موضوع تکدی گری کودکان در خیابان، موضوع بسیار خوبی است که در این مجموعه مطرح شده و لازم است که شهروندان بدانند که در رابطه با این موضوع چه برخوردی باید داشته باشند اما لازم نیست برای نمایش این موضوع از کلکسیون رنگارنگ انواع فحش ها و ناسزا گویی ها، بهره برد.

از طرف دیگر رفتارها و شخصیت بیتا، دختر قلابی دایی طاها را می توان نقطه منفی دیگر این مجموعه خواند. بیتا دختر نادر و زیور است. زن و شوهری که همه عمر خود را با دروغ و کلک و در طمع کسب ثروت دایی طاها صرف کرده اند. بیتا دختری راحت طلب، متوقع و البته بی ادب و گستاخ است. دختری که در چندین سکانس از این سریال، در ارتباطات خود با پسری به نام سینا، که دوست دارد با او ازدواج کند، به رفتارهایی دست می زند که نمایش ان برای نسل جوان و نوجوان ما، صورت خوشی ندارد. به هر حال شرایط جامعه امروز به گونه ای است که میزان رعایت ادب و احترام از جانب فرزندان نسبت به والدین کاهش یافته و چنین نمایش هایی ممکن است به آموزش و جهت دهی منفی به مخاطب جوان و نوجوان، منجر شود.

آنچه مشخص است طرح موضوع تکدی گری کودکان در خیابان، موضوع بسیار خوبی است که در این مجموعه مطرح شده و لازم است که شهروندان بدانند که در رابطه با این موضوع چه برخوردی باید داشته باشند اما لازم نیست برای نمایش این موضوع از کلکسیون رنگارنگ انواع فحش ها و ناسزا گویی ها، بهره برد

درست است که طرح مشکلات اجتماعی و روابط جوان با والدین بسیار خوب است اما دلیلی ندارد که رفتارهای وقیحانه یک دختر در تقابل با پدر و مادرش برای ازدواج با دوست پسرش، با شرح و  تفصیل فراوان نشان داده شود. هرچند به نظر می رسد که نویسنده قصد دارد رفتارهای پدر و مادر این دختر را در رابطه مستقیم با شخصیت بیتا نشان دهد ولی باز هم به نظر می رسد که انتقال پیام های منفی از طریق رفتارهای بیتا به مخاطب، بیشتر است.

اوای باران

به طور کلی می توان گفت که در مجموعه آوای باران، شخصیت بیتا و باران، به عنوان دودختر جوان با رفتارهای منفی و بر خلاف هنجارها و الگوهای اجتماعی، به وضوح مطرح شده است و طرح این موضوع برای انتقال پیام های اموزنده به مخاطبان بوده است اما طبق معمول روند همه مجموعه های ایرانی، در تمام قسمت های سریال شاهد رفتارها و ارتباط های زشت، بی ادبانه و ناشایست این شخصیتها هستیم که احتمالا در قسمت پایانی مجموعه، قرار است تغییر شخصیت و رفتار دهند. یعنی زمانی که متن تلویزیونی تاثیرات خود را گذاشته و نمایش یک بخش جزئی از رفتار مثبت این جوانان، به چشم کمتر مخاطبی دیده می شود. به هر حال آنچه مسلم این است که پرداختن به چنین موضوعاتی بسیار خوب است اما بلد کردن و پررنگ کردن روابط و گفتگوهای منفی، اقدام درستی نیست. می توان به گونه معتدل تری به این موضوعات پرداخت تا نسبت به اثرگذاری آن هم اطمینان بیشتری حاصل کرد.

بر گرفته از سایت تبیان

فاطمه ناظم زاده

بخش ارتباطات تبیان

دسته ها : ناتوي فرهنگي
جمعه بیستم 10 1392 4:46 بعد از ظهر
X